Časté otázky
1. Proč letět právě s vaší společností?
Na rozdíl od většiny ostatních provozovatelů vyhlídkových letů nabízíme moderní, prostorný a velmi komfortní balónový koš se dvěma oddělenými pasažérskými kójemi vybavenými nástupními dveřmi a dalekohledy. Kromě toho může pilot ze svého stanoviště natáčet koš okolo svislé osy tak, aby měli cestující v jakýkoliv okamžik ten nejlepší výhled. Před letem i po jeho ukončení jsou pasažéři v péči našeho vyškoleného personálu, který se stará o to, aby se ani v době, kdy nejsou zrovna ve vzduchu, nenudili. Nabídka studených (v zimě teplých) nápojů a drobného občerstvení je na každé naší akci samozřejmostí. Po přistání jsou pak všichni prvoletci povýšeni mezi balónovu šlechtu, připijou si šampaňským a je jim předán certifikát vzduchoplavce společně s barevnou fotografií z právě absolvovaného letu.
2. Co mám dělat, když chci letět?
K tomu je třeba mít platnou letenku, kterou je možné zakoupit buď osobně nebo prostřednictvím on-line objednávky. Pak už zbývá jen vybrat si některý z nabízených termínů a provést jeho rezervaci.
3. Můžeme letět (jen já a můj partner) sami ve dvou?
Když nebudete chtít nechat na zemi i našeho pilota, pak to určitě půjde. K privátnímu letu ve dvou (třech, čtyřech, pěti, šesti, atd.) vám navíc nabídneme též možnost vybrat si libovolný termín letu a místo startu.
4. Není nahoře zima?
Není, protože teplota klesá s výškou jen o 0,65°C na 100 metrů a my létáme většinou do půl kilometru. Kromě toho během letu vůbec nefouká a navíc vám ještě budeme přitápět dvěmi 3,6 MW hořáky. Takže rukavice, čepici, šálu a péřovou bundu můžete klidně nechat doma.
5. Kolik se do koše vejde lidí?
Koš je určen pro 10 osob, my ale kvůli pohodlí pasažérů létáme maximálně v sestavě 8 dospělých + pilot. Velmi často je v souvislosti s vyššími venkovními teplotami tento počet ještě snížen.
6. Vozíte s sebou zátěž s pískem?
Pytlíky s pískem, které se používají v plynových balónech, s sebou nevozíme. Vztlak zvedající do výše náš balón je vyvolán rozdílnými teplotami vzduchu vně a uvnitř obalu a ne usypáváním písku z pytlíků přivázaných na koši.
7. Nebudu se v balónu bát?
Není čeho se bát, ale i kdyby k tomu náhodou došlo, tak vás za chvíli strach přejde. Balón totiž není letadlo, které se houpe, naklání a znenadání propadá, ani rozhledna, na kterou když vylezete, tak máte závratě a mražení v zádech. V balónu se budete cítit naprosto normálně a bezpečně.
8. Co si mám vzít na sebe?
Žádný speciální oděv do balónu není třeba, stačí přijít tak, jak chodíte oblečeni běžně do přírody nebo za sportem. Velká zima, vítr ani déšť během letu vám nehrozí. Jediné co vyžadujeme, je pevná sportovní obuv. Může se totiž stát, že přistaneme na poli nebo jiném neupraveném místě a pantofle, žabky či boty na podpatku nejsou do tohoto terénu úplně ideální volbou.
9. Budeme mít s sebou padáky?
Nebudeme, protože nepatří mezi povinnou výbavu balónu. Kromě toho by nám kvůli nízké výšce letu stejně nebyly moc platné. Jako padák by ale na druhou stranu v případě potřeby velmi dobře posloužil i obal balónu.
10. Čím v balónu topíte?
K topení používáme kapalný propan uložený ve čtyřech tlakových nádobách, ze kterých je palivo hadicemi přivedeno do dvou hořáků ohřívajících vzduch v obalu balónu. Jejich maximální výkon odpovídá výkonu motoru osmdesáti aut značky Octavia.
11. Je let balónem bezpečný?
Určitě mnohem bezpečnější, než například jízda po silnici. Oproti autu je balón na dálku mnohem lépe vidět, má absolutní přednost v letu před ostatními účastníky leteckého provozu a nehrozí mu ani čelní střet s jiným balónem, protože všechny balóny letí díky větru stejným směrem i rychlostí.
12. Lze balón nějakým způsobem řídit?
Odpovědět můžeme "ano" i "ne". Balón vždy letí směrem, kterým vane vítr a proto není možné volit jakoukoliv jinou trasu. Pokud to však v různých výškách "fouká" různými směry, lze toho využít a pomocí stoupání či klesání v rámci možností upravit směr letu nebo namířit balón na nějaké konkrétní místo přistání.
13. Jak rychle poletíme?
Vše záleží na rychlosti větru, který vane. Optimálně je to 10 – 20 kilometrů za hodinu, kdy je možné si let co nejlépe užít (nízké průlety krajinou, přelety měst). Maximální rychlost, kterou jsme schopni letět, závisí pouze na síle větru a není ničím limitována.
14. Viděl jsem balón padat do pole, to bylo nouzově přistání?
Určitě ne, balón totiž nikdy nepadá, ale vždy pouze klesá (nebo naopak stoupá) a přitom se pokaždé jedná o řízenou činnost. Ani přistání na poli či louce nemá nic společného s nouzovým přistáním. Jde o standardní zakončení letu, kdy velká volná plocha za městem patří k těm nejvhodnějším místům na přistání.
15. Budu si moci z balónu zatelefonovat?
Určitě ano, neboť veškeré přístrojové vybavení používané v balónu je na rozdíl od letadla velmi dobře odolné vůči elektromagnetickému záření, vycházejícímu z mobilních telefonů a další elektroniky.
16. Jak se dostanu po přistání zpět ke svému autu?
Součástí každého letu je vždy i pozemní přeprava pasažérů zpět do místa startu, takže žádný vlastní odvoz si zajišťovat nemusíte.
17. Co když bude špatné počasí?
Za silného větru, deště, bouřky, mlhy, velkého tepla nebo bezvětří se bohužel balónem letět nedá. V tomto případě let zrušíme a pasažéry požádáme, aby si zarezervovali jiný termín.
18. A jedna dobrá rada na závěr...
Let si naplánujte na květen až říjen a to nejpozději měsíc před vypršením platnosti letenky. Může se totiž stát, že nejbližší vámi zvolené termíny budou již obsazeny nebo pro nevhodné počasí zrušeny. Pak budete mít ještě do-statek času na výběr termínu náhradního.